Historie
Nejdříve se Nadace ADRA soustředila na distribuci materiální a potravinové pomoci do zemí postižených válečnými konflikty nebo přírodními katastrofami. Finanční prostředky získávala z veřejných sbírek, do nichž se zapojovali drobní dárci, podnikatelé i firmy. Více o těchto aktivitách zde.
Od konce roku 1994 úzce spolupracovala dvě desetiletí s nově založeným občanským sdružením ADRA, na realizaci humanitárních, rozvojových a vzdělávacích projektů doma i v zahraničí a na rozvoji dobrovolnictví v České republice (podpora činnosti Dobrovolnických center ADRA).
Nadace ADRA je od roku 1998 členem Fóra dárců, s jehož členskými organizacemi podepsala v roce 2002 Etický kodex nadací a o dva roky později stála s některými z nich u zrodu dárcovských sms.
Od roku 2001 začala nadace pravidelně vyhlašovat grantové výzvy na podporu obecně prospěšných projektů neziskového sektoru v ČR (z výnosů NIF) především v oblasti sociální, humanitární a dobrovolnictví.
Od roku 2006 každoročně organizuje Cenu Michala Velíška a související projekt Hrdinové mezi námi.
V roce 2012 bylo připraveno video a putovní výstava, které veřejnost informovaly o činnosti české pobočky ADRA - kde a komu během 20 let pomáhala. Tyto panely je možné si prohlédnout a stáhnout zde.
V souvislosti se změnou občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) se Nadace ADRA orientuje od konce roku 2013 v rámci veřejné sbírky na pomoc konkrétním jednotlivcům výhradně v České republice. Tím rozšířila a doplnila činnost ADRA, o. p. s., o další aktivity.
Mezinárodní výzkumná agentura Ipsos provedla v červenci 2017 v České republice průzkum na téma „Češi a charitativní podpora“. Když si respondenti měli vybavit nějakou charitativní organizaci, nejčastěji spontánně uvedli ADRA.