Anketa o hrdinství
Včerejšek je historie, zítřek tajemství, dnešek je dar.
Součástí projektu Hrdinové mezi námi se stala v roce 2012 anketa zaměřená na to, jak různé generace hledí dnes na hrdiny a jejich činy. Ptali jsme se dětí i seniorů, studentů i učitelů, v občanských sdruženích Skaut – český skauting ABS a YWCA. Svůj názor vyjádřili i zaměstnanci ADRA. Někteří odpovídali na videozáznam, někteří písemně. Zde jsou jejich odpovědi na tři otázky:
- 1. Co je podle tebe hrdinský čin?
- 2. Víš o nějakém hrdinském činu?
- 3. Jaký je podle Tebe rozdíl mezi statečností a hrdinstvím?
28 let:
- 1. Čin, se kterým dotyčný nepočítal a který musel v daných podmínkách a daném čase řešit dle svého svědomí a vědomí s danými prostředky (vybavením …)
- 2. Teď si nevzpomínám.
- 3. Ano. Statečnost se prokazuje a hrdinou se stává až po všeobecném uznání lidí, v dané prospěšnosti a pochopení.
24 let:
- 1. Když někdo někomu pomůže a ten někdo je v nouzi. Za hrdinský čin by člověk neměl očekávat uznání nebo peníze.
- 2. Pro mě hrdinské činy - denní nasazení nasazování záchranářských sborů a policistů v jejich nelehké službě a velmi špatném platovém ohodnocení.
- 3. Statečnost je lidská vlastnost, pro kterou člověk musí mít předpoklady. Hrdinou se člověk stane po nějakém činu.
23 let:
- 1. Čin, při kterém pomáhám ostatním bez ohledu na míru nebezpečí.
- 2. Ne.
- 3. Ano. Statečnost je např. lezení po skále bez jištění. Hrdinství je konání něčeho nebezpečného pro dobrou věc.
22 let:
- 1. Čin nezištný, neočekávaný, který přijde v pravou chvíli.
- 2. Dnešní svět není světem hrdinů.
- 3. Statečný být člověk může i normálně, kdežto hrdina se stává náhle proti své vůli.
23 let:
- 1. Hrdinský čin je projev statečnosti, který jedinec učiní bez ohledu na svou osobní bezpečnost pro prospěch jiných.
- 2. Ano, ne sice z poslední doby, ale v mém okolí žil donedávna politický vězeň z třetího odboje, který dle mě hrdinou byl. Jinak znám hrdinské činy z médií a literatury.
- 3. Ano. Pochopitelně jako u všech slov, jež se snaží označit něco podstatě abstraktního, je to čistě subjektivní. Statečný člověk překonává svůj strach, zatímco hrdina svůj čin vykoná bez ohledu na své osobní bezpečí ve prospěch druhých. Ergo, podle mé definice hrdinský čin je projevem statečnosti, ale ne každý projev statečnosti je hrdinský čin.
20 let:
- 1. Záchrana života.
- 2. Ano, záchrana malého dítěte před utonutím.
- 3. Ano. Statečnost je podle mě nebát se to udělat a hrdinství je udělat to doopravdy.
22 let:
- 1. Čin, který člověk vykoná v krizové situaci zcela nezištně, automaticky, při kterém zachrání někomu život, zdraví či majetek.
- 2. Ze svého okolí ne, občas se něco objeví v televizi nebo novinách, ale každý považuje za hrdinství něco jiného.
- 3. Spíš ano. Ale spíše spolu jdou ruku v ruce.
Leona 17 let:
- 1. Čin vykonaný nezištně bez pomyšlení na odměnu či slávu, při kterém i riskuješ někdy své zdraví či život kvůli jiným.
- 2. Ne.
- 3. Statečnost – bojíš se, ale dokážeš to překonat. Hrdinství, ke kterému potřebuješ statečnost. Je mezi tím rozdíl, protože když je člověk statečný, neznamená to, že je i schopný předvést hrdinský čin.
Veronika 21 let:
- 1. Hrdinský čin je, když někomu někdo pomůže. Nečeká za to žádnou odměnu a nezalekne se toho, že u toho skutku může ohrozit i sám sebe.
- 2. Myslím si, že hrdinství je část statečnost. Pod statečností si představím, že člověk sám sebe překoná, ale u hrdinství navíc tímto překonáním sama sebe někomu pomůže.
28 let:
- 1. Života, zdraví. Nebo boje za společnost (ne jednotlivec).
- 2. Ne z vlastního okolí.
- 3. Ano. Za statečnost považuji zastání v každodenních věcech, i když ten koho se zastanu, nedělá zcela konvenční věc, nezastává běžný názor. V některých případech samozřejmě je i samotný názor statečností.
Markéta 23:
- 1. Záchrana člověka v těžké situaci (nehoda, požár v bytě apod.)
- 2. Ano, dokonce o několika, staly se ale před několika lety: a) kamarád pomohl ženě a jejím 2 dětem z hořícího auta, které uviděl převrácené v příkopě, když jel kolem autem domů.b) kamarád vytáhl člověka v bezvědomí a bez dechu z převráceného auta. Okamžitě začal resuscitovat a dělal to do doby, než přijela sanitka.
- 3. Je to sporné. Já si myslím, že statečnost je součástí hrdinství. Když je člověk statečný, nebojí se a je schopný hrdinského činu.
22 let:
- 1. Čin, kdy člověk riskuje pro druhé, jako např. život apod.
- 2. V mém okolí nevím o žádném.
- 3. Ano. Statečnost může být třeba to, že někdo jde na stezku odvahy, kdežto hrdinství je, když se člověk zachová tak, aby pomohl někomu v nouzi, což samo vyžaduje odvahu, záleží ale na situaci.
František 55 let:
- 1. Čin, u kterého jde většinou někomu o život a ke kterému se člověk dostane náhodou. Může to být ale i věrnost svému názoru, resp. životnímu postoji.
- 2. V posledních letech ne, za normalizace to byla právě ta věrnost svým názorům.
- 3. Ano. Podle mne hrdinství v sobě obsahuje i statečnost, ale opačně to neplatí. Hrdinství má pro mne vyšší morální hodnotu než statečnost.
Jan 49 let:
- 1. Čin, který není běžný, který člověk udělá impulzivně, ze své podstaty a je zaměřen na záchranu druhého bez očekávání jakékoliv odměny.
- 2. Ne, ve svém okolí, jen zprostředkovaně z médií.
- 3. Myslím si, že statečným může být člověk pravidelně, je to jeho vlastnost. Hrdinou může být i jen jednou za život.
Josef 52 let:
- 1. Skutek či postoj, v němž se projeví skutečný charakter a povaha člověka, když je konfrontován se zlem či bezprávím.
- 2. Ne, jen z historie, literatury, dnes příp. z televize a novin.
- 3. Statečnost si člověk může vypěstovat, kdežto hrdinství asi ne. To je skutek, pro který se rozhodne okamžitě, když jde druhému třeba o život nebo o zdraví. Když se mu to podaří, tak je hrdina, když ne, tak je společností označen za blázna.
18 let:
- 1. Čin, který není všední ve společnosti a někomu to pomůže, zachrání mu život, obětuje se pro něj, nestaví svůj vlastní život, aby ho zachránil.
- 2. Ne z vlastního okolí.
- 3. Statečnost je vlastnost, hrdinství je čin. Kdo je statečný, nemusí konat hrdinské činy. Hrdinství vyžaduje něco víc, odhodlanost, obětovat se pro druhé, psychickou i fyzickou připravenost.
18 let:
- 1. Když někdo udělá něco, co je nad jeho vlastní síly, resp. si myslí, že je nad jeho síly, jako příklad se mi líbí zastání se.
- 2. Možná to bude znít hloupě, ale pro mě je hrdina táta. Když jsem byla malá, zachránil mi život, když jsem měla febrilní křeče, běžel se mnou v náručí k doktorce, rozrazil dveře a zachránil mě. Někdy jsou pro nás hrdinové jiní lidé, než jsou hrdinové pro svět.
- 3. Určitě musím být trochu statečná, abych mohla spáchat nějaké hrdinství, ale rozdíl v tom je – statečná mohu být, i když jdu domů se špatnou známkou, ale na to nemusím být hrdina. Neumím vysvětlit rozdíl mezi statečností a hrdinstvím.
24 let:
- 1. Nasadit vlastní bezpečí ve prospěch někoho jiného.
- 2. Z vlastní zkušenosti ne.
- 3. Ano. Statečnost chápu jako schopnost překonávat svůj strach, zatímco hrdinstvím se obětuji pro vyšší dobro. Myslím, že hrdinství v sobě obsahuje i statečnost, která však není hlavním faktorem, jež vede člověka k vykonání hrdinského činu. Tím je podle mne vnitřní pocit nutnosti udělat dobrou věc nehledě na vlastní nebezpečí.
19 let:
- 1. Za hrdinský čin považuji takový čin, který daný člověk nemusel udělat, tj. že mu nikdo nemůže mít za zlé, pokud se k němu neodhodlal. Ve chvíli, kdy se k takovému činu odhodlá, myšleno v kontextu činu někoho zachraňujících atp. a riskuje přitom sám sebe, stává se pro mne hrdinou.
- 2.Pouze zprostředkovaně, tj. z médií, literatury, výjimečně z kontaktního vyprávění
- 3. Statečnost je podle mne odvaha nasazovat se riziku, pro sebe či pro druhé. Hrdinství je podle mne statečnost s tím rozdílem, že je pro druhé.
Olda 12 let:
- 1. Čin, při kterém zbavíš společnost problému, např. zachráníš život nebo příkladné chování při ohrožení cizího života.
- 2. Ne.
Vráťa 9 let:
- 1. Hrdinský čin je, když někomu zachráním život.
- 2. Když ve vesnici zachránilo 3-leté dítě hodně lidí, když řeklo svému dědečkovi, že je na kolejnici zvrácený strom.
Matěj 13 let:
- 1. Zachránit někomu život z hořícího auta.
- 2. Policista zachránil pána, rozmluvil mu sebevraždu.
Jirka 10 let:
- 1. Hrdinský čin je, když se topí člověk, tak ho vylovíme a potom dáme umělé dýchání úst do úst.
- 2. Nevím.
Lukáš 11 let:
- 1. Když někomu pomůžu.
- 2. Cizí muž obtěžoval starší paní a druhý pán se jí šel zastat.
Jakub 12 let:
- 1. Hrdinský čin je, že někoho někdo třeba zachrání, pomůže mu.
- 2.Ne.
Šárka 11 let:
- 1. Hrdinský čin je pomoct někomu a položit za něj život.
- 2. Neznám.
Leona 13 let:
- 1. Hrdinský čin je, když někdo zachrání někoho, který je v nebezpečí.
- 2. Neznám.
Petr 14 let:
- 1. Zachránit člověka z jisté smrti nebo utéct sám z jisté smrti. Zachránit někomu život.
- 2. Ne.
Agáta 10 let:
- 1. Pomoct v nebezpečí, pomoct tomu, kdo se bojí. Pomoct v hodně těžké chvíli.
- 2. Ne.
Jan 9 let:
- 1. Hrdinský čin je, když se zachrání život.
- 2. Neznám.
Jarda 9 let:
- 1. Hrdinský čin – když se začne topit člověk, zachráním ho.
- 2. Ne.