Cena Michala Velíška byla letos jiná
17. ročník Ceny Michala Velíška měl dvě odlišnosti. Obě se týkaly postojů finalistů, z obou jsme měli radost a určitě si oba budeme pamatovat.
Pro nominační výbor je vždy obtížné vybrat ze všech příběhů jen tři do finále. Poté ještě záleží na zachráncích z těchto příběhů, zda nabídku na finálovou nominaci přijmou. V minulých ročnících ceny se tak výbor setkal s odmítnutím řady zachránců, a to z nejrůznějších důvodů. Nejinak tomu bylo i letos.
Příběh skromnosti
Ve finálovém příběhu z Potštejna, v němž šlo o záchranu života škrcené ženy, se v roli zachránců ocitli dva teenageři. Zatímco starší David Vecko souhlasil s natočením reportáže a svojí účastí na slavnosti, tak mladší Jakub Šeda obojí jednoznačně odmítl. Jeho rozhodnutí jsme respektovali, třebaže David trval na tom, že podíl jeho kamaráda na záchraně neznámé ženy byl stejný jako jeho. V odvysílané reportáži proto vystoupil pouze David.
Byli jsme proto mile překvapeni, když nám David na poslední chvíli oznámil, že ho doprovodí na vyhlášení letošní ceny Jakub. Mohli jsme tak oběma stejným dílem veřejně vyjádřit dík za jejich statečnost. A nejen to. Oba neplnoleté studenty dovezl na slavnost do Prahy muž, který je na cenu nominoval. Jeho příjmení Hrdina je jakousi symbolickou tečkou za činem těchto mladíků, kteří riskovali minimálně svoje zdraví. Díky jejich jednání brutální útok, jež měl mít fatální konec, dopadl pro neznámou ženu dobře.
Příběh ohleduplnosti
Na malém městě na konci letošního srpna krátce po osmé hodině vygradovaly mezi partnery jejich dlouhodobé spory a hádky. Čtyřiatřicetiletý muž vyvlekl mladou ženu z jejího bytu a při potyčce jí před domem zasadil nožem několik bodnořezných ran do oblasti hrudníku a břicha. Surovému incidentu byl po celou dobu přítomen jejich malý syn. V pokračování brutálního počínání mu zabránil až kolemjdoucí pětatřicetiletý Adam Fikar. Třebaže měl násilník nůž stále v ruce, zachránce ho pohotově strhl z napadené ženy na zem. Než dorazila policie, agresor obrátil zbraň proti sobě a usmrtil se. Záchranáři odvezli ženu ve velmi těžkém zdravotním stavu do nemocnice, kde se podrobila několika operacím. Svým neohroženým jednáním jí podle policie pan Fikar zachránil život. Kriminalisté zločin kvalifikovali jako pokus o vraždu, protože ale viník spáchal sebevraždu, trestní stíhání odpadá. Nyní je již žena, matka dvou dětí, zase v pořádku.
Tento příběh členy nominačního výboru letos oslovil vůbec nejvíc. Zachránce nominaci do finále a s tím spojenou medializaci odmítl z důvodu, s nímž se výbor v sedmnáctileté historii ceny ještě nesetkal. Jeho odůvodnění bylo totiž spojeno s rodiči zemřelého útočníka. I když tyto seniory zachránce osobně nezná, uvědomuje si, jak to musí být pro ně na malém městě těžké a jak by je nové zveřejnění vysvětlení výbor přijal s hlubokým respektem.
Jestliže Ceně Michala Velíška říkáme „Cena nelhostejnosti“, pak silně etický postoj pana Fikara má pro nominační výbor o to hlubší význam. Nejenže se v kritické situaci nezalekl možnosti vlastního ohrožení a svým statečným postojem zachránil život mladé ženě, ale nyní má ohled ještě na nevinné rodiče násilníka.
Výbor Ceny Michala Velíška v souladu se statutem tohoto morálního ocenění podal proto návrh správní radě Nadace ADRA, která cenu spravuje, aby byly v tomto roce uděleny pamětní medaile čtyřem zachráncům s tím, že tomuto zachránci bude ocenění předáno bez účasti médií v obřadní místnosti příslušného městského úřadu.
Došlo k tomu 24. listopadu, kdy stříbrnou medaili s pamětním listem osobně předal Adamu Fikarovi pan Vítězslav Vurst, čestný předseda výboru Ceny Michala Velíška. Komorního setkání na radnici se zúčastnil ještě starosta města a zachráněná žena se svou matkou, která nominaci pana Fikara na cenu zaslala.
„Jakmile člověk nemá odvahu, nemá ani jistotu, že zachová jakoukoliv jinou ctnost.˝ Winston Churchill
„V životě se dočkáme odměny podle toho, jak ohleduplní budeme k ostatním lidem.˝ Earl Nightingale