O Ceně Michala Velíška
Stačí jedna vteřina a změní se vám celý život. Stačí jeden člověk na blízku a vše může být jinak...
Příběhy odvahy můžete posílat celoročně vyplněním nominačního formuláře, příp. zasláním na cmvnadace@adra.cz.
Vznik Ceny Michala Velíška
Téměř denně se odehrávají příběhy, které jsou důkazem, že mezi námi jsou stále lidé, kteří nejsou lhostejní. Bez ohledu na následky pro ně samé zasáhnou, když jde někomu o zdraví či dokonce o život. K takovému činu se v roce 2005 rozhodl i Michal Velíšek a byl při tom zastřelen.
Nadace ADRA pořádá od roku 2006 za spolupráce TV Nova, Magistrátu hl. m. Prahy a České mincovny, a. s., slavnostní vyhlášení a předává finalistům ocenění – skleněného anděla a pamětní medaile. Pozornost věnuje rovněž dětem a seniorům nad 80 let, kteří se ocitli v roli zachránců. Snaží se tak dávat prostor pro projev lidské solidarity a občanské statečnosti a oceňovat „neobyčejné činy obyčejných lidí“.
Statut Ceny Michala Velíška je ke stažení zde.
Domníváme se, že touto cestou můžeme alespoň trochu přispět k tomu, aby se lidé zamysleli nad tím, jak by sami reagovali jako svědci násilného činu. Naším cílem je motivovat lidi k nelhostejnosti a pomáhání a zároveň jim říct, jak to udělat co nejlépe a s co nejmenším rizikem. (V. Vurst)
Cena Michala Velíška patří mezi tři hlavní projekty Nadace ADRA. Ta si váží nejen všech zachránců, ale i těch, kteří zaslali jejich příběhy - nominace, zapojili se do závěrečného online hlasování a mediálně či finančně podpořili tento projekt. Bez všech těchto zainteresovaných lidí by pořádání Ceny Michala Velíška nebylo možné. Všem patří poděkování a uznání.
19 let s Cenou Michala Velíška (2006 až 2024)
Za dobu trvání tohoto projektu veřejnost přihlásila na 1 216 různých činů lidské odvahy. Počet zaslaných nominací byl však mnohonásobně vyšší, protože lidé upozorňovali na zvlášť silné příběhy opakovaně. Třetina případů se týkala poskytnutí první pomoci a ve 12% došlo k odvrácení fyzického násilí. V roli nečekaných zachránců se ocitly též děti do 15 let, a to rovněž ve 12%. Celkem to bylo 192 malých hrdinů. V dalších nominacích šlo o poskytnutí pomoci při požáru, povodni/tonutí, havárii (auto, vlak, kolo, MHD), napadení psem, dále o čin nelhostejnosti či o pomoc poskytnutou seniory 80+. Nejmladšímu nominovanému bylo pouhých 3,5 roku a nejstaršímu 88 let. Nominační výbor vybral celkem 64 příběhů do finále, které TV Nova natočila a odvysílala. V nich se v roli náhodných zachránců ocitlo na 80 lidí všech věkových kategorií a 18 jich muselo být bezprostředně po poskytnutí pomoci léčeno/ošetřeno v nemocnici. Mezi finalisty bylo celkem 13 žen, 14 dětí a 3 zachránci při poskytnutí pomoci přišli o život. Za svůj čin dostalo pět finalistů státní vyznamenání "Medaile za hrdinství", z toho dva in memoriam.